WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Güçlendirirsiniz?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Bazı Püf Noktaları

Bağışıklık sisteminin temel işlevi olmasaydı, en hafif enfeksiyonlara bile karşı savunmasız kalırdık ve sonuç olarak hayatta kalma mücadelesi verirdik.

Bağışıklık sistemi nedir ve işlevi nedir?

Bağışıklık sistemi, vücudun doğal organizasyonunu ve vücut hücrelerinin enfeksiyona ve yabancı patojenlerin (hastalığa neden olan mikroorganizmalar) istilasına karşı savunma aktivitesini tanımlar. Bağışıklık sistemi, vücudun kendi hücrelerine zarar vermekten kaçınırken (otoimmüniteden kaçınarak) istilacı hücreleri tanımasını sağlar. Bağışıklık sisteminin temel işlevi olmasaydı, en hafif enfeksiyonlara bile karşı savunmasız kalırdık ve sonuç olarak hayatta kalma mücadelesi verirdik. Bağışıklık sistemi iki tip bağışıklık tepkisinden oluşur; doğuştan gelen tepki ve uyarlanabilir tepki.

Deri ve mukoza zarları gibi fiziksel engeller vücuttaki spesifik olmayan savunmanın ilk hattıdır; iç zararı tehdit eden kalıntıların korunması ve kaldırılması. Doğuştan gelen tepki, önce bir iç enfeksiyon tehdidini takiben aktive olur. Her biri patojenleri hedef almak ve yok etmek için anti-inflamatuar hücre aracılarını (örn. bazofiller, sitokinler ve mast hücreleri) salmada etkili olan özel hücrelerin (örn. makrofajlar, monositler, nötrofiller) aktivitesini içerir. Adaptif yanıt, doğuştan gelen yanıt tarafından tetiklenir. Özel beyaz kan hücreleri olan lenfositlerin rolünü içerir; B hücreleri ve T hücreleri olarak daha da farklılaştırılabilirler. B hücreleri 'antikor tepkisini', T hücreleri ise 'hücre aracılı bağışıklık tepkisini' başlatır . 'B hücresi' ve 'T hücresi' adları, sırasıyla kemik iliği ve Timus bezi olan olgunlaşma bölgelerinin kısaltması olarak türetilmiştir.

Adaptif bağışıklığın iki yanıtı

Adaptif bağışıklık, birlikte bir enfeksiyonun hafifletilmesine yardımcı olan ve aynı patojen veya virüsün gelecekteki istilasına karşı koruma sağlayan 'antikor yanıtı' ve 'hücre aracılı yanıt'tan oluşur. Bu, uyarlanabilir bağışıklığın bellek bileşeni ile sağlanır.

Bir antijene ilk maruz kalma, vücuttan gelen 'birincil yanıtı' oluşturur, burada doğuştan gelen yanıt aktive olur, ancak adaptif yanıt biraz gecikirken antijene yanıt veren B hücreleri tanımlayıp organize eder. Bir enfeksiyona ikincil maruziyet ile, antijen tanınır ve antikor salınımı hızlı ve kapsamlıdır, bağışıklık sisteminin etkinliği önemli ölçüde daha fazladır ve tekrarlayan enfeksiyon, semptomlar görülmeden ortadan kaldırılabilir.

1. Antikor yanıtı

'Antikor yanıtı', B hücrelerinden antikorların salınmasını içerir, istilacı patojenlerin antijenlerine (bağışıklık tepkisini tetiklemekten sorumlu patojenin hücre bileşeni) bağlanır ve onların konakçı hücreleri istila etmelerini önler, ayrıca onları yok edilmek üzere işaretlerler. doğuştan gelen bağışıklık tepkisinin hücreleri tarafından. Bellek B hücreleri antijene yanıt olarak oluşturulur, aynı antijene maruz kaldıklarında bağışıklık yanıtının etkinliğini artırmak için gelecekteki aktivasyon için istilacı antijeni tanırlar. Bazı aşılar bu temelde çalışır, böylece antikorların antijenlerle karşılaşması ve gelecekte etkili bir bağışıklık tepkisi sağlaması için vücuda belirli bir patojenin seyreltilmiş bir dozu enjekte edilir.

2. Hücre aracılı yanıt

'Hücre aracılı bağışıklık tepkisi' antikorları içermez, T hücreleri enfeksiyonu hafifletmek için bir dizi işlev sunar. 'Killer T hücreleri', sitotoksik yetenekleri nedeniyle doğrudan yabancı antijenleri arar ve patojenleri yok eder. Düzenleyici T hücreleri (baskılayıcı T hücreleri) farklılaşmış T hücrelerinin başka bir türüdür, hangi hücrelerin yabancı patojenler olduğunu ve hangilerinin vücudun kendi hücreleri olduğunu belirlemede esastırlar, adaptif bağışıklık tepkisini koordine etmeye yardımcı olurlar. T hücreleri aynı zamanda doğuştan gelen hücrelere (makrofajlar gibi) patojenleri araması, yutması ve yok etmesi için sinyal verir.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemini nasıl koruyabilir ve geliştirebilirsiniz?

Bağışıklık sistemi, çeşitli yaşam tarzı faktörlerini uygulayarak ve sağlayarak geliştirilebilir. Bunlar birlikte, bağışıklık fonksiyonunda önemli uzun vadeli iyileştirmeler sunabilir:

1. Sağlıklı, besleyici bir diyete sahip olmak

Bağışıklık fonksiyonu için temel olan bir dizi besin vardır:

Amino asit arginin (L-arginin): Makrofaj hücre fonksiyonunun korunması için önemlidir. Kırmızı et, süt ve balık gibi protein açısından zengin besinlerde bulunur.

Glutamin: Beyaz kan hücresi aktivitesi için gereklidir, bağışıklık fonksiyonu için önemli bir enerji kaynağı sağlar. Benzer şekilde, Glutamin protein açısından zengin gıdalarda bulunur.

A Vitamini: Enfeksiyonlara yanıt olarak hücre bölünmesi işlevselliği ve çoğalma için önemlidir. Organik meyve ve sebzelerde bulunur.

D Vitamini : Hem doğuştan gelen hem de adaptif yanıtların bağışıklık fonksiyonunu sürdürmede önemlidir. D vitamini eksikliği, artan enfeksiyon oranları ile geniş ölçüde ilişkilendirilmiştir.

C Vitamini : Enfeksiyonları önlemeye ve iyileşme süresini kısaltmaya yardımcı olabilir ve turunçgiller, ıspanak, lahana, çilek ve dolmalık biberde bulunur.

E Vitamini : Yukarıdakilere benzer şekilde, E Vitamini vücuttaki enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan bir antioksidandır. E vitamini içeren besinler arasında badem, yer fıstığı ve ayçiçeği çekirdeği bulunur.

2. Sağlıklı bir kiloyu korumak

Obezite, T hücre fonksiyonu gibi temel immün spesifik hücrelerin bozulduğu sonuç olarak değişen hücre metabolizması nedeniyle bağışıklık sisteminin etkinliğini değiştirebilir. Kalori dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz, bağışıklık işlevselliğini korumak için esastır. Ayrıca, reçeteli zayıflama ilaçları (örneğin alli , xenical , orlistat , orlos ) kullanılmasının, pozitif kilo kaybı sonuçları elde etmek için etkili bir yöntem olduğu kanıtlanabilir.

3. Stres seviyenizi azaltın

Kronik stres ve ardından glukokortikoid salınımının, antikor yanıtının işlevini ve aktivitesini engellediği bildirilmektedir. Düzenli stres azaltma teknikleri kullanmak , bağışıklık sağlığı düzenlemesi için zorunludur. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, ön çalışmalar, diyetinizi CBD yağı ile takviye etmenin , bilinen ağrı kesici ve kaygı azaltıcı özelliklerine ek olarak stresi hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

4. Düzenli Egzersiz Yapın

Uzun bir süre boyunca düzenli egzersiz ve sık fiziksel aktivite, özellikle yaşlanma ile birlikte gelişmiş bağışıklık fonksiyonu ile ilişkilidir. NHS tarafından önerilen minimum orta düzeyde egzersiz hacmi, haftada 150 dakika veya haftada 75 dakika şiddetli egzersizdir. Günlük olarak bölündüğünde, bu çok yönetilebilir ve birçok sağlık nedeninden dolayı inkar edilemez şekilde değerlidir.

5. Hastalıktan kaçınmak için adımlar atın

Özellikle grip mevsiminin zirvesinde (Şubat ve Mart) bağışıklık sistemi sağlığınızı desteklemek için yapabileceğiniz birçok şey var:

Aşılarla güncel tutmak.

Özellikle halka açık alanlarda iyi hijyen sağlamak (elleri yıkamak, öksürürken/hapşırırken ağzı kapatmak, el jeli ve yüz maskeleri kullanmak ).

Son salgınlar ve tavsiyeler hakkında bilgi sahibi olmak.

Virüs başlangıcını önlemek ve tedavi etmek için Tamiflu gibi antiviral reçeteli ilaçların kullanılması.

6. Sigarayı bırakmak

Sigara içiyorsanız, bırakmak bağışıklık fonksiyonunu sağlıklı bir optimuma doğru önemli ölçüde artırabilir. Sigara içmek, B hücrelerinin ve T hücrelerinin sağlıklı işlevini engeller ve ayrıca çok sayıda hastalığın (örneğin Crohn Hastalığı) hem başlangıcı hem de kötüleşen semptomları ile bağlantılıdır.

16 Tem 2022 21:10

Diğer Yazılar

    © 2022 Deniz Eczane. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar