WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Erektil Disfonksiyon İçin Evde Yaşam Tarzı

Erektil Disfonksiyon İçin Evde Yaşam Tarzı Nasıl Olmalıdır

İşte erektil disfonksiyonla başa çıkmanıza ve cinsel yaşamınızı iyileştirmenize yardımcı olabilecek birkaç yaşam tarzı değişikliği.

1. Düzenli egzersiz yapın

Fiziksel olarak aktif kalmak esastır. Pelvik bölgelere düzenlenmiş kan akışının korunmasına yardımcı olur. Erektil disfonksiyonun fiziksel olarak aktif olmayan erkeklerde daha yaygın olarak bildirildiği bulunmuştur2. Koşma, yüzme veya tempolu yürüyüş gibi farklı fiziksel egzersiz biçimlerini deneyin. Düzenli egzersiz, kardiyovasküler hastalıklar, obezite, yüksek kolesterol ve stres gibi yaşam tarzı problemlerini uzak tutmaya yardımcı olur ve bu da erektil disfonksiyon riskini azaltır. 

2. Yenilmesi ve kaçınılması gereken yiyecekler

Sağlıklı ve dengeli beslenme, pelvis ve penis gibi cinsel organlara kan akışının sürdürülmesinde çok önemli bir rol oynar. Besleyici ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları, bireyin obezite, damar hastalıkları ve diyabet gibi yaşam tarzı sorunları riskini azaltır. Günlük diyetinize meyve, sebze ve tam tahılları dahil edin. Erektil disfonksiyon riskini artırabileceğinden, kırmızı et ve rafine tahıllar gibi gıdaların alımını azaltın veya kaçının.

3. İlaç alımını sınırlayın

Antidepresan, yatıştırıcı ve antihistaminiklerin çeşitli formlarının alımının erkeğin cinsel tepkisini etkilediği bulunmuştur. Ereksiyon oluşturan damar ağı genellikle sinir sistemi tarafından kontrol edilir. Bu ilaçların kritik sinir sinyallerine müdahale ettiği ve bu nedenle cinsel yanıtı bozduğu bulunmuştur.

4. Yeterince uyuyun

Yorgunluk ve stresin cinsel sağlığı ciddi şekilde etkilediği bulunmuştur. Psikolojik stres, adrenalin artışına yol açar ve bu da kan damarlarının kasılmasına neden olur. Kan damarlarındaki kasılma, pelvik bölgeye kan gitmesini engeller ve cinsel sağlığın olumsuz etkilenmesine yardımcı olur.

5. Kötü huylarınızdan kurtulun

Ölçülü olarak için. Aşırı alkolün genel sağlığa zararlı olduğu bulunmuştur. Kronik ağır içmenin organ sistemlerini etkilediği ve seks hormonlarında dalgalanmalara neden olduğu bulunmuştur. Seks hormonlarındaki düzensiz dalgalanmaların cinsel sağlığı etkilediği bulunmuştur ve erektil disfonksiyon gibi durumlar için ana tetikleyiciler olarak kabul edilmektedir. 

Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakın. Nikotin kan damarlarını daraltır ve pelvik bölgeye (penis dahil) kan akışını engeller.

Erektil Disfonksiyon Komplikasyonları;

ED tedavi edilmezse, cinsel ve zihinsel sağlığınızı etkileyebilecek çeşitli sağlık komplikasyonlarına yol açabilir. ED'den kaynaklanabilecek yaygın komplikasyonlardan bazıları şunlardır:

Tatmin edici olmayan bir cinsel yaşam
Stresli veya depresif olmak 
Utanç veya düşük benlik saygısı
Partnerinizle olan ilişkinizdeki sorunlar
Partnerinizi hamile bırakamama
ED ve Komorbiditeler

1. Diyabet

ED, hem tip 1 hem de tip 2 diyabetli erkeklerde yaygındır. Çalışmalar, şeker hastalarının ED geliştirme olasılığının üç kat daha fazla olduğunu göstermektedir. Ayrıca diyabetli erkeklerde ED riski yaşla birlikte artar ve diyabetik olmayanlara göre 10-15 yıl daha erken ED alma şansı yüksektir.

Bu, daha uzun diyabet süresi, yaşlılık, zayıf glisemik kontrol ve nöropati gibi faktörlere bağlanabilir. Ayrıca, diyabetiklerde durum daha şiddetlidir ve ilaçlara daha az yanıt verir. ED, zihinsel streste artışa neden olabilir, kişilerarası ilişkilerin bozulmasına neden olabilir ve cinsel yaşamlarına müdahale ederek diyabetlilerde genel yaşam kalitesini etkileyebilir.

Diyabet hastaları, özellikle glisemik kontrolü zayıf olanlar, obezite ve yaşlılar, ED geliştirme riski altındadır. Bu nedenle, kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak, ED riskinizi azaltmada önemli bir rol oynayabilir.

2. Depresyon

Cinsel işlev bozukluğu, depresyonla ilişkili yaygın bir semptomdur. Depresyondayken meydana gelen kimyasal dengesizlikler, bir kişinin hem fiziksel hem de duygusal zevk alma yeteneğini azaltabilir, bu da cinsel dürtü ve ereksiyonu etkiler. Ayrıca depresyondan muzdarip bir kişi, düşük benlik saygısı, kaygı ve suçluluk gibi ED'ye neden olabilecek semptomlar yaşar. 

Depresyonlu her hastanın farklı bir cinsel sorunu olduğundan, rastgele arama sonuçlarına bağlı kalmamak, klinik depresyonu teşhis etmek ve aynı zamanda ED'yi tedavi etmek için eğitim almış bir psikiyatriste danışmak akıllıca olacaktır. Unutmayın, hem depresyon hem de ED tedavi edilebilir durumlardır, bu nedenle semptomlar kötüleşene kadar beklemeyin. Bunun yerine, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek için mümkün olan en kısa sürede yardım isteyin.

3. Obezite

Obezite, bir kişiyi hem fiziksel hem de zihinsel olarak etkilediğinden, bu sorunlar da cinsel sağlığı etkileyebilir. Erkeklerde orgazm güçlüklerine, cinsel sıklıkta azalmaya, cinsel istekte azalmaya ve doyum eksikliğine yol açabilir. Obezite, hormonal dengesizliğe, endotelyal disfonksiyona, insülin direncine, psikolojik faktörlere ve erektil disfonksiyona yol açabilen fiziksel hareketsizliğe yol açabilir. Bu erektil disfonksiyon riski, artan vücut kitle indeksi (BMI) ile artar. 

Obezite, dünyada en hızlı artan ve en yaygın halk sağlığı sorunlarından biridir. Bununla birlikte, aynı zamanda en çok ihmal edilen sağlık sorunlarından biridir. Bu nedenle sağlıklı beslenerek, düzenli egzersiz yaparak, stresten uzak durarak ve kilo almanıza neden olabilecek kötü alışkanlıklardan kaçınarak kilonuzu yakından takip edin.

ne kadar sağlıklısın BMI'niz normal mi? Normal BMI'niz olup olmadığını veya aşırı kilolu/obez olup olmadığını öğrenmenin hızlı bir yolu.

4. Performans kaygısı 

Basitçe cinsel aktivite sırasında/öncesinde kaygı olarak ifade edilen cinsel performans kaygısı, hem erkekleri hem de kadınları etkileyen dünya çapında en yaygın cinsel sorunlardan biridir. Erkeklerde erken boşalma ve erektil disfonksiyondan sorumludur. Bu aynı zamanda erkeklerde genellikle evlilikten sonraki ilk gecede görülür ancak zamanla düzeldiği görülür.

Birçok cinsel performans kaygısı vakası olmasına rağmen, durum için henüz bir teşhis mevcut değildir. Ayrıca, uygun danışmanlık veya davranışsal terapi ile etkili bir şekilde tedavi edilebileceği için endişeye mahal yoktur. Cinsel performansınızı artırmanıza ve sağlıklı bir cinsel ilişkiye sahip olmanıza yardımcı olabilecek bir doktora danışın.

Erektil Disfonksiyon İçin Alternatif Tedaviler

ED İçin Akupunktur;

Çalışmalar, akupunkturun erektil disfonksiyonu başarılı bir şekilde tersine çevirdiğinin bulunduğunu göstermektedir. Bir ereksiyon sürdürme yeteneğinin, ereksiyon sırasında sürdürülebilir sertliğin ve gelişmiş cinsel tatminin iyileştirilmesine yardımcı olur.

ED için Ayurveda tıbbı

1. Ginseng: Ginseng kökü, Çin tıbbında önemli bir bileşen olarak kullanılmıştır . Birçok faydalı özellik için kullanılır ve ED için etkili bir çare olarak hareket ettiği bilinmektedir. Ancak uykusuzluk ve az ilaç etkileşimi gibi yan etkilere neden olabileceğinden bazı önlemlerin alınması gerekir. Önerilen doz günde 600 mg-1000 mg'dır. Toz ve kapsül formunda mevcuttur.

2. Tribulus otu: Delinme asması olarak da bilinen bu bitki (tribulus terestris), eski çağlardan beri geleneksel Çin tıbbında ve Ayurveda'da kullanılmaktadır. Erkeklerde ve kadınlarda cinsel isteği arttırdığı bilinmektedir. Ayrıca erkeklerde ED için bir tedavi olarak kabul edilir. Mevcut tabletlerde kök ve çiçek özleri kullanılmaktadır.

3. Maca kökü: Bu kökün, özellikle tiroid bezinin hormonal dengesini iyileştirdiği bilinmektedir. Dayanıklılığı, enerjiyi ve genel cinsel performansı iyileştirmeye yardımcı olur.

4. Azgın teke otu: Çin tıbbı, ED'yi tedavi etmek için geleneksel olarak azgın keçi otu kullanmıştır. Fareler üzerinde olumlu sonuçlar vermiş ancak henüz insanlar üzerinde test edilmemiştir. Uzmanlar, genel enerjiyi artırmak ve dolayısıyla performansı artırmak için Azgın Keçi otunu daha fazla tavsiye ediyor. Bitkiden elde edilen özler, kapsül veya tablet şeklinde alınabilir.

5. Yohimbe: Afrika Yohimbe ağacının kabuğu, insanlarda ED tedavisinde olumlu sonuçlar gösteren yohimbin içerir. Bununla birlikte, düşük kan basıncı, kaygı ve düzensiz kalp atışı gibi ciddi yan etkilere işaret edebilir. Yohimbe'yi asla doktor gözetimi olmadan almayın. Kabuk özü içeren kapsüller şeklinde mevcuttur.

ED için ev ilaçları

Cinsel işlevi ve sağlığı iyileştirdiği bilinen yaygın bitkisel ilaçlardan bazıları şunlardır:

1. Sarımsak : Sarımsak afrodizyak görevi görür ve libido kaybı yaşayanlar veya ereksiyon sağlayamayanlar için tonik görevi görür. İki veya üç diş sarımsağı ezin ve her sabah yiyin.

2. Soğan:  Sağlığa birçok faydası olduğu bilinen soğanın üreme organlarını güçlendirdiği ve sertleşme sorunu yaşayanlara da fayda sağladığı bilinmektedir. Genellikle, bu tür durumlar için beyaz soğan önerilir.

3. Bitter çikolata: Daha çok bir bitki olarak bilinir, %70'e yakın kakao içerir ve bu da beyindeki dopamin seviyelerinin artmasına yardımcı olur. Ruh halini yükseltmeye yardımcı olur, vücudu rahatlatır ve vücudun stimülasyona tepkisini iyileştirir. Kendinize fırsat vermeden daha sık yapın.4. Hanım parmağı : Ayurvedik literatüre göre, hanım parmağı cinsel gücün yeniden kazanılmasına yardımcı olur. Cinsel bozuklukların tedavisine yardımcı olur ve genel olarak sağlığı iyileştirir. Ladyfinger'ı öğütün ve bir bardak süte ekleyin. Damak zevkinize göre şeker ekleyin. Önemli sonuçlar için bunu her gün için.

5. Baget (Sahjan): Ayurveda'ya göre bu cılız sebze hem erkeklerde hem de kadınlarda fonksiyonel kısırlık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ağacın kurutulmuş kabuğunun, iktidarsızlık, erken boşalma ve sperm hareketliliğinin olmaması gibi durumlar için faydalı olduğu bulunmuştur. Kabuğu öğütün, tozu süte ekleyin. Şimdi karışımı kaynatın ve sağlıklı karışımınız hazır, her gün için.

10 Tem 2022 18:49

Diğer Yazılar

    © 2022 Deniz Eczane. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar