WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Erken Boşalma Nasıl Durdurulur

Erken Boşalma Nasıl Durdurulur - Erken Boşalmaya Kesin Çözüm Var mı?

Bu haftaki yazımızda çok yaygın görülen erken boşalma durumuna bir göz atacağız . Bu makaleyi okuyorsanız, bunun utanılacak bir şey olmadığını ve kesinlikle tedavi edilebilir olduğunu bilmek önemlidir. Türkiye'de erkeklerin %30-40'ı hayatlarının bir noktasında erken boşalma (PE) yaşayacaktır . Bu yazıda PE'nin ne olduğunu, neden olabileceğini, farklı PE türlerini ve erken boşalmayı nasıl durdurabileceğimizi tartışacağız.

Erken Boşalma Nedir?

Erken boşalma, bir erkeğin orgazm olması ve meniyi kendisinin veya partnerinin istediğinden daha erken salması durumunda ortaya çıkan bir tür cinsel işlev bozukluğudur. Genellikle cinsel ilişki sırasında penetrasyondan önce veya kısa bir süre sonra olur. Erken boşalma hem siz hem de cinsel partneriniz için sinir bozucu bir deneyim olabilir ve cinsel yaşamınızı daha az keyifli hale getirir. Bununla birlikte, iyi haber şu ki, normal olarak tedavi edilebilir.

Boşalma Sorunları Türleri

Boşalma sorunları için üç ana kategori vardır; erken boşalma, gecikmeli boşalma ve geriye doğru boşalma .

Erken boşalma  (PE) en yaygın boşalma sorunudur. Erkeğin cinsel ilişki sırasında çok hızlı boşaldığı yerdir. Seksin ne kadar sürmesi gerektiği konusunda kesin bir süre bulunmamakla birlikte, bir araştırmaya göre bir erkeğin cinsel ilişkiden boşalması için geçen ortalama sürenin 5 buçuk dakika olduğu bildiriliyor . Bazen erken boşalma epizodları yaygındır ve erkekler için endişe nedeni değildir. Bununla birlikte, seks denemelerinizin yaklaşık yarısının erken boşalma ile sonuçlandığını düşünüyorsanız, yardım almanın zamanı gelmiş olabilir.

Gecikmiş boşalma, ya boşalmadan önce önemli bir gecikme yaşamak yada erkek istese ve sertleşmesi normal olmasına rağmen hiç boşalmamak olarak sınıflandırılır. Seks yaptığınız zamanların yaklaşık yarısında boşalamıyorsanız, boşalmayı geciktirmiş olabilirsiniz. Gecikmiş boşalma psikolojik ve fiziksel faktörlerden kaynaklanabilir. Gecikmiş boşalmanın olası psikolojik nedenleri, erken boşalmanın nedenlerine benzer – örneğin, erken cinsel travma, sıkı yetiştirme, ilişki sorunları, stres veya depresyon.

Geriye doğru boşalma daha nadir görülen bir boşalma sorunu türüdür -idrarın geçtiği tüp olan üretra yerine mesaneye geri gittiğinde olur. Mesane boynunu çevreleyen sinirlerin veya kasların hasar görmesinden kaynaklanır ve çevredeki kas veya sinirlere verilen hasar, mesane boynunun kapanmasını durdurabilir ve spermin üretradan değil mesaneye doğru hareket etmesine neden olabilir.

Erken Boşalma Nedenleri

Çeşitli psikolojik ve fiziksel faktörler, bir erkeğin aniden erken boşalma yaşamasına neden olabilir.

Yaygın fiziksel nedenler şunları içerir:

Altta yatan bir erektil disfonksiyon teşhisi.

Cinsel işlevde rol oynayan hormon seviyelerine sahip bir hormonal sorun, örneğin luteinize edici hormon (LH), prolaktin ve tiroid uyarıcı hormon (TSH) ve aşırı aktif veya az aktif tiroid içerir.
Düşük serotonin veya dopamin seviyeleri, beyinde cinsel istek ve heyecanla ilgili kimyasallar.
Stimülasyona ekstra duyarlı bir penis .

Duygusal veya psikolojik nedenler şunları içerir:

Performans kaygısı  - yeni bir partnerle birlikte olmanın gerginliğinden kaynaklanabilir; uzun bir süre yoksun kaldıktan sonra tekrar seks yapma endişesi, güven eksikliği, suçluluk, aşırı heyecanlanma veya uyarılma.

Stres
İlişki sorunları
Depresyon

Erken Boşalma Belirtileri

Erken boşalma ile ilgili olarak, tek semptom çok hızlı boşalma yeteneğidir. Ancak penisle ilgili başka sorunlarınız varsa, örneğin ağrılı veya şişmişse, doktorunuzla konuşmanız faydalı olabilir.

Erken Boşalma Nasıl Durdurulur

Milyon dolarlık soru. Neyse ki erken boşalma çok tedavi edilebilir bir şeydir ve tıbbi tedaviye başvurmadan önce birçok şey denenebilir. Örneğin, penisi duyarsızlaştırmak istiyorsanız, o zaman bazen seks yapmadan bir veya iki saat önce mastürbasyon yapmak ve hissi azaltmak için kalın bir prezervatif kullanmak yardımcı olabilir. Ayrıca seks sırasında ara vermek ve dikkatinizi dağıtacak sıkıcı şeyler düşünmek akıllıca olabilir. Uyuşturucu spreyler ve sırasıyla Stud 100 hassasiyet giderici sprey veya Emla Cream %5 gibi kremler de kullanabilirsiniz.

Daha uzun süreli ilişkiler içinde olanlar için çift terapisi önerilebilir. Seans sırasında terapist, ilişkinizi tartışmanıza ve herhangi bir sorunu çözmenize izin verecektir. Size stop start tekniğini öğretmesinin yanı sıra. Durdurma tekniği, partnerinizin size mastürbasyon yaptığı yerdir ve boşalmak üzere olduğunuzu hissetmeden hemen önce 30 saniye boyunca durursunuz, bu sizi yavaş yavaş erken boşalmaya karşı daha dirençli hale gelmeniz için eğitir.

Erken Boşalma İlaçları

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI'lar) depresyonu tedavi etmek için tasarlanmıştır, ancak aynı zamanda boşalmayı da geciktirirler. Bu amaçla kullanılan SSRI'lar arasında paroksetin, sertralin ve fluoksetin bulunur . Bazı erkekler, tedavi başlar başlamaz bir iyileşme yaşayabilir. Bununla birlikte, tam etkileri fark etmeden önce genellikle ilacı birkaç hafta almanız gerekir.

SSRI'ların yan etkileri arasında yorgunluk, hasta hissetme ve hasta olma, ishal ve aşırı terleme yer alır . Bunlar, başladıktan iki ila üç hafta sonra azalan oldukça yaygın ve hafif yan etkilerdir.

Ancak Priligy (Dapoxetine) adı verilen erken boşalmaya özel bir SSRI vardır . Yukarıda bahsedilen SSRI'lardan çok daha hızlı etki eder ve günlük yerine gerektiğinde kullanılabilir. Genellikle seksten bir ila üç saat önce almanız önerilir, ancak günde bir defadan fazla değil. Priligy hem 30mg hem de 60mg tabletlerde gelir.

Sildenafil Tabletler (Orjinal Viagra) , öncelikle erektil disfonksiyon (ED) için reçete edilmesine rağmen , erken boşalmayı azaltmaya da yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Lidokain veya prilokain gibi topikal anesteziklerin kullanımı yardımcı olabilir, ancak vajinaya transfer edilebilir ve emilebilir, bu da duyuda azalmaya neden olabilir. Kalın prezervatifler de kullanılabilir ve özellikle lokal anestezi ile kombine edildiğinde etkilidir.

12 Tem 2022 17:38

Diğer Yazılar

    © 2022 Deniz Eczane. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar