WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

İdeal Kiloda Kalmak Fiziksel Olarak Size Fayda Sağlar

Sağlıklı Kiloda Olmak Fiziksel Olarak Size Fayda Sağlar, Peki Nasıl?

Sağlıklı bir BMI aralığında kalmanın, farklı sağlık koşulları geliştirme riskinizi azaltmanıza nasıl yardımcı olabileceğini okuyun.

Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Fazla kilolu olmak genellikle atardamarlarda daha fazla yağ birikmesine yol açarak kan damarlarını daraltarak kalp hastalığına yol açabilir. Arterler tıkanırsa, bu kalp krizi, anjina veya felçlere neden olabilir.

Artan Kan Basıncı Riskini Düşürür

Fazla kilolu olduğunuzda, vücudunuz aksi halde vücudunuza kan pompalamaktan daha fazla çalışmak zorunda kalır ve bu da atardamarlarınıza ek yük bindirir.

Yaygın Kanser Riskini Azaltır

Fazla kilolu olmak kolon, karaciğer, böbrek ve pankreas kanseri gibi yaygın kanserlere yakalanma riskinizi artırır. Aşırı kilo, Türkiye'de kanserin ikinci en büyük önlenebilir nedenidir ve 20 kanser vakasında 1'den fazlasına neden olur.

Tip 2 Diyabet Geliştirme Riskini Düşürür

Orta bölgenizde fazla kilo taşımak, vücudunuzun kan şekeri seviyenizi kontrol etmek için kullanılan insülin hormonunu kullanmasını zorlaştırarak tip 2 diyabete yol açabilir. Uzmanların araştırmalarına göre , Obezitenin tip 2 diyabet vakalarının yaklaşık %85'inden sorumlu olduğu düşünülüyor ve obez olmak, BMI'si 22 olan birine kıyasla diyabet geliştirme olasılığınızı 80 kat artırıyor!

Kronik Sırt ve Eklem Ağrılarından Gelen Gerginliği Azaltır

Taşınacak daha fazla ağırlıkla eklemlerinize ek yük binebilir ve sırt, kalça ve diz gibi bölgelerde sertliğe ve ağrıya neden olabilir. Yıpranmış kıkırdağı yeniden büyütemeseniz de, kilonuzu sağlıklı bir noktaya düşürmek yavaşlayabilir ve eklemlerinize daha fazla zarar gelmesini önleyebilir ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

COVID-19 ile Hastanede Kalma veya Ciddi Hasta Olma Riskini Azaltır

Fazla kilolu olmak, ciddi COVID-19 hastalığına yakalanma riskinizi artırır. CDC, bir COVID-19 enfeksiyonunun ardından hastaneye yatış riskinin, obezitesi olan bireylerde sağlıklı kilolu bireylere göre 3 kat daha yüksek olabileceğini belirtmektedir.

16 Tem 2022 20:27

Diğer Yazılar

    © 2022 Deniz Eczane. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar