WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Penis Yumuşaması Tedavi Yöntemleri

Erkek cinsel organı olan peniste iki adet silindir biçiminde süngerimsi bir dokudan oluşan penisin sertleşmesini sağlayan sistem bulunur. Bu silindirlerin içerisinde bulunan süngerimsi doku penise akan kanı emer ve yeterince kan akışı sağlandığında peniste sertleşme meydana gelir. Bu kan akışı eksik olarak gerçekleştiğinde veya hiç akış sağlanamadığında penis yumuşar ve sertliğini kaybeder. Bunun sonucunda da cinsel birleşme sağlanamaz.

Halk arasında İktidarsızlık olarak bilinen tıbben Erektil Disfonksiyon veya sertleşme bozukluğu olarak tabir edilen erkeklerin karşılaştığı cinsel sorunların başında gelen bir rahatsızlıktır. Dünya genelinde yapılan araştırmalarda orta yaş grubunda %10 ile 20 arasında, yaşlı grubunda (65 yaş ve üzeri) ise %70-80 kadar ulaşabilen bir cinsel sağlık sorunudur. Ülkemizde yapılan son yıllardaki araştırmaların sonucu ise %60 ortalamanın üzerinde bu rahatsızlıktan şikayetçi olduğu görülmektedir.

Penis Yumuşamasına Sebep Olan Etkenler

Erkeklerde orta yaş diye tabir edilen 40 yaş üzerinde bu sorun özellikle ortaya çıkmaya başlar. Penisteki yumuşama sorununun ana sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

1-Damarsal problemler

2- Psikolojik problemler

3-Hormaonal problemler

4-Sürekli kullanılan ilaçların etkisi

5-Geçmişte yapılmış cerrahi operasyonlar

6-Tramvatik durumlar

7-Nörolojik sorunlar

Sertleşme sorunu riskini en çok kimler yaşamaktadır soruna cevap verecek olursak:

Fazla kilolu kişiler,

Sigara ve alkol tüketenler,

Diyabet hastaları,

Yüksek tansiyon sorunu olanlar,

Parkinson gibi merkezi sinir rahatsızlığı olanlar,

Önemli ameliyat geçirmiş olanlar,

Uyuşturucu ve bağımlılık yapan madde kullananlar,

Oldukça fazla hareketsiz olan kişiler,

Eşler arasında yaşanan gerginlikler, yoğun iş temposu, stres, kaygı ve depresyon gibi sebepler de penisin yeteri kadar sertleşmesini ve uzun bir cinsel ilişki yaşanmasını engel olan nedenler arasında gösterilmektedir.

Cinsel Sağlık Sorunlarına Dair Tedavi Yöntemleri

Bu tür cinsel sağlık sorunlarında elbette bazı tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Tıbbi açıdan yapılan operasyonların dışında bu yaşanılan rahatsızlığın son evrelerinde başvurulan yöntemlerdir, ilaçlı ve psiko terapi yöntemleri de mevcuttur. Bireyler stresten uzaklaştığı sürece, alkol ve bağımlılık yapan maddelerden uzaklaştıkça, kendine olan güvenini artırdıkça aslında sorunu kendi kendine de bir şekilde çözmüş olacaktır.

Çünkü cinsel ilişki öncesi veya cinsel ilişki sırasında penisin yeteri kadar ereksiyona ulaşamamasının en önemli sebeplerinin başında stres, kaygı gibi nedenler gelmektedir.

Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin her şeyden önce uzman bir hekime danışması teşhisin doğru konulmasında en önemli faktör olacaktır. Uzman hekim tarafından yapılacak tetkikler sonucunda soruna tanı konularak tedavi şeklinin belirlenmesi gerekmektedir. İlaçlı tedavi mi yoksa cerrahi bir müdahale gerektirecek bir durum mu buna uzman hekim karar verebilecektir. Hatta belki de sorun tamamen psikolojik olarak tanı konulacak ve sadece terapi uygulanarak bu rahatsızlığa çözüm yolu bulunacaktır.

Penis yumuşaması (Erektil Disfonksiyon) sorununda ilaç ile tedavi:

Bu tedavi şekline başlamadan önce eğer sigara ve alkol kullanılıyorsa, aşırı kilo durumu varsa, öncelikle bunlarla ilgili çalışmalar yapılarak hastalığı kontrol altına almaya çalışılmalıdır. Şayet bunlar yapıldığı halde peniste yumuşama devam ediyorsa ilaçlı tedaviye başlanabilir. Cinsel ilişkiden önce oral yolla alınan ilaçlar penisin belirli bir süre boyunca sertliğini korumaya yardımcı olacaktır.

İlaç ile tedavi yönteminde hastalarda ortalama %70-80 oranında başarı sağlanmaktadır. Çünkü cinsel ilaçlar ile tedavi hastalarda birinci basamak olarak görülmektedir ve hastalığın başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Bu da başarı oranını yükseltmektedir. Bu ilaç ile tedavi için dünyadaki birçok büyük ilaç fabrikaları uzun çalışmalar yapmış ve bazı ürünleri erkeklerin kullanımına sunmuştur.

Penisin sertleşmesine ve kan akışının yoğunlaşmasına yardımcı olan bu ilaçların ana etken maddesi sildenafil sitrat adı verilen bir maddedir. Penis yumuşaması için kullanacağınız ürünleri alırken içerisinde sildenafil sitrat etken maddesinin olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Penis yumuşaması (Erektil Disfonksiyon) sorununda cerrahi operasyon tedavisi:

Bu tedavi şeklinde bilinen en önemli operasyon, penise enjeksiyon yapılmasıdır. Bu yöntem ilaç ile tedaviye cevap vermeyen hastalarda uygulanmaktadır. İkinci basamak olan bu tedavi şekline de yeterince cevap veremeyen hastalara mutluluk çubuğu veya balon tedavisi uygulanmaktadır.

Penis yumuşaması (Erektil Disfonksiyon) sorununda EDSWT tedavisi:

İlaç tedavisinde başarılı olamayan ve ikinci basamak olan cerrahi operasyonlara yanıtsız kalan hastalara uygulanacak diğer bir tedavi şekli ise düşük yoğunlukta uygulanan şok dalgaları ile peniste sertleşmeyi sağlayıcı yöntemdir. Bu tedavi de amaç penise yeteri kadar kan akışını sağlamaktır. Ayakta ilaçsız yapılan bu yöntem ortalama 12 seansta tamamlanır ve bilinen en kalıcı tedavi şeklidir.

19 Oca 2022 13:18

Diğer Yazılar

    © 2022 Deniz Eczane. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar