WhatsApp Destek

900 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Yaşlandıkça Neden Kilo Alıyoruz?

Yaşlandıkça Neden Kilo Alıyoruz? İşte Kilo Almamızın 5 Nedenini Kısaca Şöyle Sıralayabiliriz:

Yaşlandıkça kilo alma eğilimine nasıl karşı koyabilirsiniz!

Kilonuzla gençken olduğundan daha fazla mücadele ediyorsanız, yalnız değilsiniz.

Yaşlandıkça kilo almanız çok yaygındır, genellikle 20'li yaşlarınızda hızlanmaya başlar ve orta ve yaşlılığa kadar devam eder. Birkaç faktör, yaşlandıkça kilo verme çabalarını giderek daha zor hale getiriyor ve Türkiye'de “fazla kilolu” ve “obez” kategorilerine her zamankinden daha fazla girmenin çok yaygın olduğunu görüyoruz. Aslında, NHS tarafından yapılan 2019 sağlık araştırmasına göre, Türkiye'de 45-74 yaş arası 4 yetişkinden 3'ü aşırı kilolu veya obez hastalardan mevcut.

Ama neden bu? Yaşlandıkça kilo vermenin daha zor olmasının 5 nedenini özetledik.

1. Yaşa Bağlı Kas Kaybı

Yaklaşık 30 yaşından sonra vücudumuzdaki yağsız kas miktarı doğal olarak düşmeye başlar, yaşa bağlı sarkopeni olarak bilinen bir süreç. Fiziksel olarak aktif değilseniz, her on yılda %3 ila %8 arasında kas kaybı bekleyebilirsiniz. Artrit gibi yaşa bağlı bazı sağlık sorunları da kas kaybına neden olabilir. Kas, dinlenme halindeyken yağdan 2-3 kat daha fazla kalori yaktığından, kas kütlesini kaybetmek vücudunuzun günde daha az kaloriye ihtiyacı olacağı anlamına gelir. Çoğu insan kalori alımını ayarlamadığından, bu kalori fazlası yağ birikmesine neden olur.

2. Normal Hormonal Değişiklikler

Herkes yaşamının çeşitli evrelerinde hormon üretiminde değişiklikler yaşar ve bunların en önemlilerinden bazıları orta yaşta meydana gelir.

Kadınlar

Kadınlar tipik olarak 45 ila 55 yaşları arasında menopoza girdikçe, östrojen seviyeleri önemli ölçüde düşer ve kilo dağılımı değişir, aşırı yağ genellikle göbek çevresinde birikir. Bu belirli alanda kilo almak, yüksek LDL kolesterol seviyeleri ("kötü" tür) ve yüksek tansiyon, kanser, diyabet ve kalp krizi riskinin artmasıyla ilişkili çeşitli sağlık riskleri taşır. Ek olarak, perimenopozda değişen östrojen seviyeleri, sağlıklı bir diyet ve fitness planına bağlı kalmayı zorlaştıran ruh hali dalgalanmalarına neden olabilir.

Erkekler

Yaklaşık 40 yaşından itibaren, erkekler testosteronda her yıl yaklaşık %1 ila %2 arasında bir düşüş yaşarlar. Testosteron yağ dağılımını, kas kütlesini ve gücünü düzenlemede rol oynar, yani üretim azaldıkça vücudun kalori yakmada daha az etkili olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda, büyüme hormonu üretimi azalır, bu da kas kütlesini yapmayı ve korumayı zorlaştırır.

3. Daha Yavaş Metabolizma

Kas kütlesinde bir azalma ile metabolizmanız bir dereceye kadar yavaşlar, yani kalori alımınızın buna göre azalması gerekir, aksi takdirde vücudunuz vücut yağı olarak daha fazla depolar. Bununla birlikte, metabolizma, genleriniz, vücut boyutunuz, cinsiyetiniz ve hipotiroidizm gibi belirli sağlık koşulları gibi yaş dışında çeşitli faktörler tarafından belirlenir. Daha yavaş bir metabolizma, yediklerinizi daha dikkatli izlemeniz gerektiği anlamına gelse de, aslında yaşlanmaktan o kadar da yavaşlamıyor; orta yaş boyunca aktif kalırsanız ve kas kütlesini korumak için çalışırsanız, metabolizmanızdaki azalma çok küçük olacak ve herhangi bir kilo alımının birincil nedeni olmayacaktır.

4. Daha Hareketsiz, Daha Stresli

40'lı ve 50'li yaşlarımıza girerken, kariyerlerimiz genellikle tüm hızıyla devam ederken, işe gidip gelirken veya masanızda oturarak daha uzun zaman harcadığınızı ve yürüyüşe veya koşuya gitmek için boş zamanların giderek azaldığını görebilirsiniz. . Hayat meşgul olur ve genç halinizle adım sayısını tutturmak zor olabilir. Sadece bu değil, stres seviyeleri yükselmiş olabilir, artık kaçınılmaz olarak daha fazla sorumluluğunuz var, belki işte daha fazla baskı altındasınız veya size güvenen bir aileniz var. Araştırmalar, işle ilgili daha fazla stresle birlikte, vücudun sizi daha fazla acıktırmaktan sorumlu olan ve aşırı yemeye yol açan ghrelin hormonu üretiminde bir artış olduğunu gösteriyor.

5. Kendinize Daha Az Zaman

İşte kilo alımına davranış değişikliğine bağlı başka bir katkı. Yetişkinliğe yerleşirken, aile kurmak gibi bazı önemli yaşam değişikliklerinden geçiyoruz. Daha önce egzersiz yapmak, çocuklarınızla vakit geçirmek ve bir aile yetiştirmenin getirdiği sorumluluklarla ilgilenmek için uygun olan zamanın yeniden dağıtılması yaygın bir durumdur. Bu kadar fazla egzersiz yapmamak için bahaneler, erken yetişkinlik döneminde olduğundan daha anlaşılırdır, ayrıca kendinize sağlıklı yemekler hazırlamak için daha az zamanınız olabileceğinden bahsetmiyorum bile, bu yüzden diyetinizde böyle bir kartal gözünüz olmasın.

Sonraki Yaşamda Zayıflık

Özellikle yaşlılıkta kilo vermeye başlamanın yaygın olabileceğini belirtmekte fayda var, ancak bu her zaman iyi bir şey değildir. Hastalanırsanız veya iştahsızlık yaşarsanız, kilonuz düşük olabilir, bu da düşmeniz durumunda kemik kırıkları gibi belirli sağlık sorunları için daha fazla risk almanıza neden olur. Bağışıklık sistemi zayıflayarak sizi enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirebilir ve bazı önemli vitamin ve minerallerde eksik olabilirsiniz. Bu faydalı NHS kılavuzunda daha sonraki yaşamda kilonuzu koruma hakkında daha fazla bilgi edinin .

Kilo Alma ve Fazla Yağ Kaybı Nasıl Önlenir

Sağlıklı yiyecekler

İstenmeyen kiloları azaltmanın en iyi yollarından birinin, yağlı fast food, şeker ve diğer işlenmiş gıdaların alımını azaltmak ve meyve ve sebze tüketimini artırmak dahil olmak üzere daha sağlıklı bir diyete geçmek olması şaşırtıcı olmamalıdır. Tahıllar, fasulye ve baklagiller, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi tam gıdalara da öncelik vermeye değer, çünkü bunlar çok kalorili olmasa da midede yer kaplayan yüksek hacimli gıdalardır. Sadece diyetinizin gerçekçi ve yönetilebilir olduğundan emin olun, aksi takdirde buna bağlı kalma olasılığınız daha düşüktür. Bazı fikirlere mi ihtiyacınız var? Alli/Orlistat diyet planımıza göz atın .

Porsiyon kontrolü

Donut yiyerek çok fazla kalori tüketmek kinoaya kıyasla daha kolay olsa da, fazlalık yine de fazlalıktır. Toplam kalori alımını izlemek önemlidir ve kilo vermek için bir kalori açığı içinde çalışmanız için azaltılmalıdır. Başlamak için porsiyonlarınızı çok sert değiştirmeyin, birkaç hafta boyunca her gün toplam 100 ila 200 kaloriyi kesmeyi deneyin ve oradan gidin - bu değişikliğin tek başına ne kadar fark yaratabileceğine şaşıracaksınız.

Yok etmek

Stresli olmak, ya daha iyi hissetmek için davranışsal bir başa çıkma mekanizması olarak ya da iştahımızı ve yüksek kalorili yiyecekler için istek duymamızı artıran hormonal değişiklikler yoluyla sıklıkla stres yemeye yol açabilir. Bir yoga dersine gidebilir, yerel parkta dolaşabilir ya da iyi bir romana kaçabilirsiniz; Stresi etkili bir şekilde yönetmek ve azaltmak için, yoğun programınız arasında sizi rahat ve rahat hissettiren her şeyi yeterince yaptığınızdan emin olun .

Egzersize Git

Bisiklete binme gibi aerobik egzersizlerin yanı sıra biraz direnç egzersizi yaparak ve güçlü kalarak yaşlandıkça bu doğal kas kaybını önleyin . Bu sadece göbek yağını azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlık yararları da dikkate değerdir - hareketliliği sürdürecek, bağışıklık sisteminizi destekleyecek ve hem içeride hem dışarıda iyi hissedeceksiniz.

İyi uykular

Uyku, sağlığın temel, ancak çoğu zaman gözden kaçan sütunlarından biridir ve hatta kilo vermeye bile yardımcı olabilir. Yukarıdaki faktörlerin tümü uyku kalitenizi ve sürenizi besler ve diğer yöntemler (yatmadan yarım saat önce ekran süresini kesmek ve tutarlı uyanma/uyku saatlerine sahip olmak gibi) disiplinli olmak önemlidir. 7 ila 9 saat kaliteli uyku, hedeflediğiniz şeydir.

Klinik Olarak Kanıtlanmış Tedavi

Yukarıdakilerin hepsini denediyseniz ve istediğiniz oranda kilo kaybı yaşamıyorsanız, kilo verme tedavileri süreci hızlandırmak için uygun bir seçenek olabilir. Xenical gibi aktif bileşen Orlistat içeren ilaçlar, diyetinizde tüketilen yağın üçte birinin emilmeden vücudunuzdan geçmesine yardımcı olabilir. Bu tedaviler 120 mg Orlistat içerir ve 30'un üzerinde (veya başka bazı risk faktörlerine sahipseniz 28'in üzerinde) BMI'si olan kişiler için uygundur, ancak daha uygun olabilecek Alli ve Orlos şeklinde 60 mg'lık seçenekler de vardır. BMI olanlar için28 ve üzeri, başka hiçbir risk faktörü yok. Kilo verme yolculuğunuzu desteklemek için XLS-Medical Max Strength gibi kilo kaybı takviyeleri de mevcuttur ve BMI'si 25'in üzerinde olanlar için uygun olabilir.

16 Tem 2022 19:26

Diğer Yazılar

    © 2022 Deniz Eczane. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar